Savoir-vivre wobec świadkowej, czyli co wypada Pannie Młodej

Dużo mówi się o roli o świadkowej i jej obowiązkach względem Panny Młodej, a ja chciałabym zwrócić uwagę na to, że Panna Młoda również powinna zadbać o swoją druhnę, a pewnych zachowań powinna unikać. Jakich? Czytaj dalej 🙂

Wszyscy dookoła mówią Pannie Młodej, że w jej dniu ona jest najważniejsza. Jest to oczywiście prawda, ale w całym tym księżniczkowaniu czasem zapominamy o zwykłym uszanowaniu drugiego człowieka i zachowujemy się trochę nazbyt roszczeniowo. Sama w szale przygotowań byłam przeświadczona, że moją świadkową interesuje każdy szczegół moich dylematów i z perspektywy czasu widzę, że mogłam ją tym trochę przytłaczać. Ale dziś nie będę o tym pisać – relacja ze starszą jest indywidualną sprawą każdej Panny Młodej. Są jednak pewne kwestie uniwersalne, na które warto zwrócić uwagę!

Makijaż i fryzura świadkowej to też Twoja sprawa!

  • Wypada, aby Panna Młoda zainteresowała się, czy świadkowa ma pomysł, gdzie się uczesać i umalować, a jeśli nie – warto zaproponować, byście przygotowały się razem u tej samej osoby/ w tym samym salonie, albo w domu Młodej. Szczególnie istotne jest to, gdy druhna jest przyjezdna i nie orientuje się gdzie może się uczesać. Poza tym, dla Was obu takie wspólne przygotowania mogą być dodatkową frajdą!
  • Jeśli przygotowujecie się razem, przemyśl, czy nie nie wyjść z inicjatywą zapłacenia usługodawcom za swoją świadkową. Szczególnie, jeśli pomysł wspólnych przygotowań wyszedł od Ciebie.
  • Z drugiej strony, uważaj, by nie narzucać świadkowej, że musi przygotowywać się z Tobą u wybranych przez Ciebie osób – może ma sprawdzoną wizażystkę, u której chciałaby się pomalować, ale głupio będzie jej Ci odmówić i finalnie nie będzie zadowolona.
  • Poinformuj z wyprzedzeniem o której świadkowa powinna być gotowa. W tym celu musisz rozpisać sobie harmonogram dnia – to nie jest rola druhny, by zrobić to za Ciebie, choć oczywiście warto z nią skonsultować swój plan.

Nocleg i transport dla świadkowej

Załóżmy, że świadkowa jest z tej samej miejscowości, w której jest ślub i wesele. Na ślub oraz na salę weselną oczywiście jedzie w aucie z Parą Młodą, ale co z jej partnerem? Dowiedz się, kto z Twoich bliskich będzie miał miejsce w samochodzie albo zaproponuj autokar. Zapewnij, że jeśli będą mieli problem z powrotem do domu, zamówisz im transport (do tego lepiej wyznaczyć inną osobę, bo Wy możecie stracić głowę;).

Co jeśli świadkowa nie jest stąd? Powinniście zagwarantować jej (i partnerowi) nocleg. Jeśli jest on oddalony od sali weselnej, to również zorganizuj transport.

Wracając do partnera. Jak najwcześniej ustal, gdzie będzie siedział. Zdecydowanie jedyną słuszną wersją moim zdaniem jest usadzenie go przy druhnie przy stole Państwa Młodych. Nie wyobrażam sobie rozdzielać pary – oboje będą czuć się niekomfortowo i nie będą się dobrze bawić. Dzisiaj normą jest 6 miejsc przy stole Pary Młodej.

Sukienka świadkowej, czyli czy wypada narzucać styl?

Czasami Panny Młode marzą, by wygląd starszej był kompatybilny z jej suknią, stylem sali, czy kolorem przewodnim wesela 🙂 Szczególnie, gdy druhen jest kilka – chcemy, by wyglądały tak samo, tak jak to bywa w amerykańskich filmach i na Pintereście 🙂 Fajnie – na pewno żadna z druhen Ci nie odmówi, nawet jeśli delikatnie zapytasz je o zdanie – ale nie możesz mieć pewności, czy Twoja prośba nie jest dla nich tak naprawdę problemem.

Pamiętaj, warto uszanować to, że każda z dziewczyn ma prawo mieć inny gust i każda ma prawo czuć się dobrze na imprezie.

Ten sam styl, różne sukienki.
źródło: Pinterest KRISTA
  • Jeśli chcesz, by sukienki druhen miały taki sam kolor, zostaw dowolność jeśli chodzi o jego odcień. Niektórzy źle wyglądają w pastelach, innym nie do twarzy w intensywnych kolorach.
  • Jeśli narzuciłaś kolorystykę kreacji, nie wymagaj, by także krój sukienki dla każdej z Twoich druhen był identyczny – przecież każda z nich jest inna! Wyobraź sobie, że ktoś narzuca Ci fason sukienki, który totalnie nie pasuje do Twojej sylwetki – pogrubia, skraca, czy odsłania to, co zwykle wolisz zakryć – na pewno byłabyś załamana, gdybyś musiała tak się ubrać!
  • Nie miej roszczeniowej postawy i bądź elastyczna – zawsze – a szczególnie, jeśli nie płacisz za sukienkę. W takim wypadku nie wypada też mieć wymagań co do koloru czy stylu butów i innych dodatków.

Ten sam kolor, różne kroje
źródło: Pinterest greenweddingshoes

Każda z nas chce się podobać i po prostu czuć się sobą!

Podziękowania dla świadków

Generalnie słowo „dziękuję” Twoja świadkowa powinna usłyszeć przynajmniej kilka razy w trakcie przygotowań, ale po weselu należą się jej szczególne podziękowania. Dała z siebie tak wiele, poświęcała swój czas i energię – oczywiście nie oczekując niczego w zamian. Ale Ty powinnaś pokazać, że to doceniasz. Warto zatem wcześniej przygotować prezent, który wręczysz jej po weselu – na przykład drugiego dnia.


Co myślicie o tym artykule? Dodałybyście coś do listy savoir-vivre wobec świadkowej? 🙂

Jedna myśl na temat “Savoir-vivre wobec świadkowej, czyli co wypada Pannie Młodej

Dodaj komentarz