Przejdź do treści

Atrakcje dla dzieci na weselu

Czy dzieci na ślubie – tak czy nie? Temat ten jest kontrowersyjny, gdyż często zdania na ten temat są podzielone nawet między narzeczonymi. Jednak, ponieważ w naszej kulturze obecność dzieci na weselu jest powszechna, przygotowałam wiele inspiracji na atrakcje dla najmłodszych gości.

Dzieci na weselu

Moim zdaniem, wesele to impreza przeznaczona dla osób dorosłych. Mam kilka argumentów, które wymienię bez zbędnych wyjaśnień. Hałas na weselu jest szkodliwy dla dzieci (szczególnie dla niemowląt) i męczący, podobnie jak liczne atrakcje do późnych godzin nocnych. Dzieci obecne na parkiecie mogą się skaleczyć igłą od cioci Grażyny w stopie lub zostać potrącone przez wujka Zbyszka (trzeba być realistą, nie zawsze kończy się na jednym „gorzko gorzko”). Nieprzyzwoite żarty krewnych, przekleństwa wypowiadane głośno, alkohol lejący się nad stołami, często kiczowate oczepiny – czy to naprawdę jest odpowiednie środowisko dla dzieci? Rodzice zamiast dobrze się bawić, muszą pilnować swoje dzieci. A gdy tego nie robią, już słyszałam historie o zgubionych dzieciach na weselach, które błąkały się na zewnątrz lub na innym przyjęciu, które odbywało się w sąsiedniej sali (sic!). Prawdziwa tragedia zaczyna się jednak, gdy dziecko zniknie z pola widzenia, a w pobliżu jest staw lub jezioro…

„Serdecznie zapraszamy na uroczystość weselną, która odbędzie się bez udziału dzieci.”

Jednakże nie oznacza to, że zaprosiłbym gości na ślub bez dzieci. Uważam, że wyraźne podkreślanie, że dzieci nie są mile widziane na imprezie tylko dla dorosłych, jest po prostu niestosowne i nieodpowiednie. Moim skromnym zdaniem nie powinniśmy wymagać od rodziców, aby zostawili dzieci w domu, ponieważ mogą po prostu nie chcieć tego zrobić albo nie mieć do tego odpowiednich warunków i możliwości.

Decyzja należy do rodzica. Dlatego, o ile to możliwe, chciałabym osobiście pozostawić moje dzieci w domu lub zanieść je do opieki babcie lub niani, na przykład około godziny 19:00. Jeżeli jednak ktoś by mi nakazał przyjść bez dzieci, a nie miałabym jak ich zostawić w domu, po prostu nie pojawiłabym się na weselu. Z pewnością nie będę się drzeć, aby wcisnąć moje dzieci komuś, tylko dlatego, że para młoda tak sobie życzy.

Animatorka dla dzieci na weselu

Dylemat, przed którym stanęła para młoda, jeśli rodzice zabierają swoje dzieci na wesele, polega na tym, czy zorganizować im opiekę animatorki. Moim zdaniem, jeśli zabieram dziecko na wesele, nie oczekuję, że ktoś zapłaci za jego opiekę. Decyduję się wtedy, że będę musiała sama pilnować mojego dziecka. Jednak obecność animatorki na weselu jest miłym gestem ze strony pary młodej. My nie zatrudniliśmy nikogo takiego, ponieważ na naszym weselu było tylko sześcioro dzieci, którzy znali się nawzajem. Ponadto, jeśli jednak coś się wydarzy, dziecko się zgubi lub stanie się mu krzywda, istnieje obawa, że animatorka zostanie obwiniona – trzeba pamiętać, że obowiązkiem animatorki jest organizowanie dzieciom zabaw, a nie przejęcie odpowiedzialności za ich opiekę.

Atrakcje dla dzieci na weselu

Proszę poinformować nas w komentarzu, jakie jest Wasze podejście do dzieci na weselu i czy kiedykolwiek spotkaliście się z takimi dylematami, jak opisałam powyżej. Tymczasem zapraszam na porcję inspiracji dotyczących atrakcji dla dzieci na weselu. Źródłem tych inspiracji jest oczywiście niezastąpiony Pinterest.

Osobny stół dla dzieci

Stół dla dzieci jest świetną opcją, jeśli na weselu jest więcej niż trzy dzieci. W ten sposób odciążamy trochę rodziców, ale przede wszystkim innych gości, a także dajemy dzieciom możliwość uniknięcia wysłuchiwania od dorosłych tematów, których nie powinny słuchać. Dla dzieci jest to także okazja do integracji od samego początku imprezy, a rodzic w każdej chwili może podejść do swojego dziecka.

Świetnie będzie, jeśli przy talerzykach zastać będzie mały prezent dedykowany wyłącznie dla dzieci. Można również rozłożyć kolorowanki lub podkładki pod talerze, które są także kolorowankami.

Gadżety do zabawy dla dzieci na weselu

Nie wszyscy muszą się zgodzić, że malowanki lub inne atrakcje powinny być na stole, przy którym dzieci jedzą. W takiej sytuacji dobrze jest przygotować dodatkowy stoliczek z atrakcją dla dzieci.

Miłoby było, gdyby koloryzanki, łamigłówki lub rebusy miały związek z tematyką ślubną albo można by je spersonalizować specjalnie dla młodej pary. Myslę, że świetnym pomysłem jest ten widoczny na ostatnim zdjęciu, czyli stworzenie własnej kartki dla młodej pary.

Błyszczące opaski – niewielkie wydatki, ogromna radość dla dzieci. A być może także dla dorosłych. I jak świetnie będzie wyglądała podłoga!

Tatuaże to to, co dzieci najbardziej lubią! Wystarczy, że będą mieć gąbkę, miskę z wodą i wiele, wiele tatuaży!

Bańki mydlane są świetnym pomysłem na ślub na świeżym powietrzu lub poprawiny w ogrodzie. Trzeba jednak być ostrożnym na sali, aby nie dopuścić do niebezpiecznego zachlapania parkietu. Oczywiście, to ważna rzecz do przemyślenia.

Miłość jest wzmacniana na solidnych podstawach. A dzieci budują relacje poprzez wspólne działanie. Jednak stanowisko z klockami powinno być umieszczone trochę dalej od parkietu, aby żaden klocek nie stał się sprawcą skręconej kostki. Należy jednak zwrócić uwagę czy w otoczeniu nie ma zbyt małych dzieci, które mogłyby połknąć taki klocek!

Małe stołeczki z zadaniami do zrobienia samodzielnie. Na przykład, ozdobić swojego własnego muffinka. Albo można przekształcić pomysł tworzenia laurki dla pary młodej na stoliczek rozrywkowy.

Jeśli mamy dostępne miejsce, to byłoby świetnie, gdyby dla dzieci były dostępne różne atrakcje do wyboru, a nie tylko jedna. Możemy przygotować takie atrakcje jak hula hop, banie mydlane, rysowanie czy też dedykowane dzieciom napoje. Możemy umieścić je w specjalnym kąciku lub rozmieścić w różnych miejscach, jeśli na przykład jest to wesele na świeżym powietrzu albo poprawiny.

Kącik dla dzieci na weselu

Podstawową możliwością jest posiadanie stołu dla dzieci. Natomiast posiadanie oddzielnej strefy tylko dla dzieci to dopiero coś! Gdybym była dzieckiem, bardzo bym była zafascynowana taką tajemniczą bazą!

Zabawy dla dzieci na weselu

Czy może lepiej nazwać ten fragment „Pomysły na międzypokoleniowe zabawy weselne”? Ogromne klocki Jenga, duże koło i krzyżyk? To są naprawdę świetne opcje na wspólny czas dla rodziny! Zwłaszcza na plenerowe wesele lub poprawiny pod gołym niebem. Jeśli marzysz o takim rodzinnym złączeniu na swoim weselu, spodobają Ci się poniższe inspiracje na „coś innego”.

Mam nadzieję, że moje pomysły i inspiracje będą dla Was przydatne podczas planowania wesela lub poprawin. Osobiście teraz chętnie skorzystałabym z któregoś z tych pomysłów – na naszym weselu nie pomyślałam o przygotowaniu czegoś specjalnego dla dzieci. Jednak trzeba przyznać, że same sobie świetnie poradziły.

Tagi: