Dzieci na weselu – atrakcje

Dzieci na weselu – tak czy nie? Jest o tyle kontrowersyjny temat, że nieraz zdania podzielone są nawet pomiędzy narzeczonymi. Ale ponieważ w naszej kulturze jednak dzieci na weselu są obecne, przygotowałam dla Was sporo inspiracji na atrakcje dla dzieci na weselu 🙂

Dzieci na weselu – tak czy nie?

Moja opinia jest taka, że wesele to impreza dla dorosłych. Mam na to kilka argumentów, które wymienię bez rozpisywania się. Hałas jest dla dzieciaków niezdrowy (szczególnie dla niemowlaków) i męczący, podobnie jak moc atrakcji do późnych godzin nocnych. Obecne na parkiecie dzieci mogą skończyć ze szpilką cioci Grażyny w stopie lub zostać staranowane przez wujka Zbyszka (nie oszukujmy się, nie u wszystkich kończy się na jednym „gorzko gorzko”). Rubaszne żarty wujostwa, przekleństwa wykrzykiwane w głośnych rozmowach, wóda lejąca się nad stołami, często przaśne oczepiny – czy to naprawdę takie atrakcyjne środowisko dla dzieci? Rodzice zamiast się bawić, muszą pilnować swoich pociech. A jeśli tego nie robią, to słyszałam już historie z życia wzięte o zgubionych dzieciach na weselach, które szukają swoich rodziców błąkając się na zewnątrz lub na innym weselu, które odbywa się na sąsiedniej sali (sic!). Prawdziwy dramat robi się jednak, gdy dziecko zniknie z pola widzenia, a na dworze jest staw lub jezioro…

„Zapraszamy na wesele bez dzieci”

To nie znaczy jednak, że zaprosiłabym gości na wesele bez dzieci. Uważam, że ostentacyjne zaznaczanie, że dzieci nie są mile widziane, że impreza jest tylko dla dorosłych, jest po prostu w złym guście i nie wypada tak robić. Moim skromnym zdaniem nie mamy prawa wymagać od rodziców dzieci, żeby zostawili je w domu, bo mogą tego po prostu nie chcieć, albo nie mieć do tego warunków i możliwości.

Wybór należy do rodzica. Dlatego ja osobiście o ile tylko będzie to możliwe, swoje dzieci będę chciała zostawiać w domu, albo odwozić je pod opiekę babci czy niani na przykład około godziny 19:00. Natomiast jeśli ktoś nakazałby mi przyjść bez dzieci, a ja bym nie miała jak zostawić ich w domu, po prostu nie przyszłabym na wesele. Na pewno nie stawałabym na rzęsach, żeby wcisnąć gdzieś komuś moje dziecię, bo parze młodej tak się zachciało.

Animatorka dla dzieci na weselu

Dylematem, przed którym staje para młoda, jeśli rodzice zabierają swoje dzieci na wesele jest to, czy organizować im opiekę animatorki. Tu znowu, moim zdaniem, jeśli biorę dziecko na wesele, to nie oczekuję, że ktoś zapłaci za jego opiekę. Piszę się wtedy na to, że będę musiała swojej pociechy pilnować. Ale animatorka na weselu jest na pewno miłym gestem ze strony pary młodej. My nie zatrudnialiśmy nikogo takiego, bo na naszym weselu było nie więcej, niż sześć dzieciaków, które z resztą znały się ze sobą. Poza tym jeśli jednak coś się wydarzy, dziecko się zgubi czy stanie się mu krzywda, istnieje obawa, że obwiniona zostanie animatorka – a trzeba pamiętać o tym, że obowiązkiem animatorki jest organizować dzieciom zabawy, a nie przejąć odpowiedzialność za ich opiekę.

Atrakcje dla dzieci na weselu

Dajcie znać w komentarzu, jakie Wy macie podejście do dzieci na weselu i czy stanęliście kiedyś przed takimi dylematami, które opisałam powyżej 🙂 Tymczasem zapraszam po dawkę inspiracji na weselne atrakcje dla dzieci. Źródłem jest oczywiście niezastąpiony Pinterest.

Osobny stół dla dzieci

Stolik dla dzieci jest super opcją, jeśli na weselu jest tych dzieci więcej niż powiedzmy trzy. Odciążamy tym samym troszkę rodziców, ale przede wszystkim innych gości, a dzieciom oszczędzamy wysłuchiwania od dorosłych tego, czego dzieci nie powinny wysłuchiwać 😉 Dla dzieciaków to możliwość integracji od początku imprezy, a rodzic w każdym momencie może przecież podejść do swojej pociechy.

Fajnie, jeśli przy talerzykach czekać będzie jakiś prezencik typowo dla dzieci. Można też rozłożyć kolorowanki lub podkładki pod talerze, które jednocześnie są kolorowankami (jak poniżej na zdjęciu:)).

Gadżety do zabawy dla dzieci na weselu

Nie każdy może zgadzać się z tym, że malowanki czy inne atrakcje powinny znajdować się na stoliku, przy którym dzieci powinny jednak jeść. W takim wypadku fajnie przygotować dodatkowy stoliczek z atrakcją dla dzieciaków.

Fajnie, jeśli kolorowanki, zagadki, czy rebusy były związane z tematyką ślubną lub nawet spersonalizowane pod parę młodą. Świetnym pomysłem jest moim zdaniem ten z ostatniego zdjęcia, czyli stworzenie własnej kartki dla młodej pary <3

Świecące bransoletki – mały koszt, duża radość dla dzieciaków. A może i nawet dla dorosłych 😉 A jak fajnie będzie wyglądał parkiet!

Tatuaże to coś, co dzieci lubią najbardziej! 🙂 Wystarczy gąbeczka, miseczka z wodą i dużo, duużo tatuaży!

Bańki mydlane to dobry pomysł na wesele w plenerze czy też poprawiny w ogrodzie. Na sali trzeba być z tym ostrożnym, żeby parkiet nie zrobił się niebezpiecznie mokry. Oczywiście sprawa do przemyślenia 🙂

Miłość buduje się na mocnych fundamentach. A dzieci budują relacje poprzez wspólne działanie 🙂 Stoisko z klockami powinno jednak znaleźć się też nieco dalej od parkietu, co by jakiś klocek nie stał się winowajcą skręconej kostki. Zwróćcie jednak uwagę, czy w towarzystwie nie będzie zbyt małych dzieciaczków, żeby takiego klocka nie połknęły!

Stoliczek z zadaniem Do It Yourself. Na przykład: ozdóbcie samodzielnie swoją muffinkę. Albo pomysł z tworzeniem laurki dla pary młodej możecie przenieść właśnie na taki integracyjny stoliczek zabaw.

Jeśli mamy miejsce, to fajnie, żeby na dzieci czekały różne atrakcje do wyboru, a nie tylko jedna. Hula hop, bańki mydlane, rysowanie, napoje dedykowane dla dzieci – można to wszystko przygotować w specjalnym kąciku albo rozstawić w różnych miejscach, jeśli jest to na przykład wesele w plenerze czy poprawiny.

Kącik/strefa dla dzieci na weselu

Stolik dla dzieci to opcja podstawowa. Osobna strefa dla dzieciaków to dopiero coś! Jako dziecko byłabym zachwycona taką tajemną bazą! 🙂

Zabawy dla dzieci na weselu

A może raczej powinnam nazwać ten akapit pomysłami na weselne zabawy międzypokoleniowe? Ogromnych rozmiarów Jenga, wielkie kółko i krzyżyk? To są dopiero super opcje na rodzinny quality time! Szczególnie na wesele w plenerze albo poprawiny pod gołym niebem. Jeśli wizja Twojego wesela zakłada taką rodzinną integrację, to spodobają Ci się poniższe inspiracje na „coś innego”.


Mam nadzieję, że moje inspiracje przydadzą się Wam przy planowaniu wesela albo poprawin. Sama chętnie teraz wykorzystałabym któryś z pomysłów – na naszym weselu nie wpadłam na to, by przygotować coś dla dzieci. Ale trzeba przyznać, że same się sobą świetnie zajęły 🙂

PS Jeśli szukacie atrakcji na wesele lub poprawiny, zajrzyjcie TUTAJ.

Dodaj komentarz