Jak uczcić pamięć zmarłych bliskich na ślubie i weselu?

Nie każdy ma to szczęście dzielić dzień ślubu ze swoimi najbliższymi. Ci, którym życie napisało inny scenariusz, przed swoim wielkim dniem zastanawiają się, czy i jak uczcić pamięć zmarłych bliskich na ślubie lub weselu. Myślę, że wybór jest kwestią bardzo indywidualną i prywatną. Dla tych, którzy czują potrzebę wspomnienia bliskich zmarłych na weselu czy ślubie, przygotowałam 5 pięknych sposobów.

1. Puste miejsce na ceremonii

Kiedy zobaczyłam te zdjęcia, automatycznie ścisnęło mi gardło. To zdecydowanie mój ulubiony przykład na to jak uczcić pamięć zmarłych bliskich na ślubie, a szczególnie na uhonorowanie zmarłego rodzica czy innej niesamowicie ważnej osoby, która nie może być z nami w dniu ślubu. Gdybym teraz planowała ceremonię, jedynym argumentem na ‚nie’ byłaby obawa, że jeszcze przed rozpoczęciem mszy moi bliscy zaleją się łzami 🙁

2. Drzewko rodzinne

Drzewo genealogiczne (dosłownie ‚drzewo’:)) bardzo mi się podoba. W przeciwieństwie do ustawienia zdjęć zmarłych na stoliku w towarzystwie świeczek, nie kojarzy mi się z ołtarzykiem. Jest to, uważam,łapiący za serce gest, który pozwoli wspomnieć na weselu lub ślubie więcej niż jednego zmarłego. Wprowadzi rodzinę w delikatną nostalgię, a może nawet wywoła ciepły uśmiech, za to nie powinien zbytnio rozżalić bliskich w ten negatywny sposób.
PS Jeśli w grę wchodzą dekoracje wyłącznie pod dachem, a chcecie w ten sposób uczcić pamięć zmarłych bliskich, możecie użyć pociętych pieńków, jakiejś dużej rustykalnej dechy lub drewnianej drabiny.

3. Medalik przy bukiecie lub marynarce

Jeśli chcecie wspomnieć bliskich zmarłych nieco subtelniej, bardziej dla siebie, można przypiąć ich zdjęcia do marynarki, czy bukietu, aby zasymbolizować bliskość z nimi w tym dniu. Szczególnie wspomnienie ojca przy bukiecie panny młodej będzie wymownym znakiem, że gdyby tu był, poprowadziłby ją do ołtarza.

4. Sekretnik ze zdjęciem

źródło: wkruk.pl

Sekretnik ze zdjęciem to w sumie podobny pomysł do poprzedniego, z tym że moim zdaniem jest to jeszcze bardziej osobisty sposób na uhonorowanie zmarłego na ślubie. Taki sekretnik można zawiesić na szyi (przy sercu) lub przypiąć do bransoletki. Sekretniki widziałam w Kruku (klik).

5. Wspomnienie podczas podziękowań rodzicom

podziękowania rodzicom w formie filmu

Tego zdjęcia używam na blogu już trzeci raz (#sorrynotsorry), ale bardzo je lubię. Fotograf uchwycił akurat moment, w którym wyświetlone jest moje ulubione zdjęcie z rodzicami. Nasz samodzielnie wykonany film na podziękowania rodzicom zawierał dużo archiwalnych zdjęć, gdy rodzina była jeszcze w komplecie. Jest to naturalny i zarazem piękny sposób na wspomnienie tych, których już nie ma. Innym sposobem jest podziękowanie tym, którzy odeszli podczas przemowy, jeżeli taką planujecie.


Tradycyjnie zapraszam do komentowania i na mój Instagram @mojerustykalnewesele.pl <3 A jeśli chcesz jeszcze poczytać, być może zainteresuje Cię post z pomysłami na podziękowania rodzicom inne niż wspólny taniec – niektóre z pomysłów są idealne, gdy na weselu jest obecny tylko jeden rodzic.

https://www.instagram.com/p/BiFPsmFHQ1T/

Jedna myśl na temat “Jak uczcić pamięć zmarłych bliskich na ślubie i weselu?

  1. Pomysł z sekretnikiem podoba mi się najbardziej. Myślę, że takie symboliczny gest najlepiej uczci pamięć naszych bliskich w tym wyjątkowym dniu.

Dodaj komentarz