7 oryginalnych pomysłów na podziękowanie rodzicom – zamiast tańca

Podziękowania dla rodziców podczas weselnego przyjęcia to moim zdaniem coś, czego pominąć w planie wesela nie można. Wielu osobom moment ten kojarzy się jednak z rutyną, którą wypada odbębnić- zawsze tak samo. Element stały na 90% wesel od lat? Wspólny taniec. W tym poście zaproponuję kilka innych sposobów na uhonorowanie rodziców podczas tego wyjątkowego wieczoru. Sprawdzą się szczególnie, jeśli nie wszyscy rodzice będą obecni na weselu, lub gdy po prostu jesteście parą, która szuka czegoś bardziej oryginalnego. W końcu rodzice zasługują na to, by postarać się bardziej i przygotować podziękowania inne, niż wszystkie!

Film lub pokaz slajdów

Film dla rodziców wyświetlany podczas wesela coraz częściej zastępuje motyw wspólnego tańca.  Nic dziwnego! Taki film może być zabawny i wzruszający jednocześnie, ale co najważniejsze- jest niesamowicie personalny, a zatem zawsze jedyny w swoim rodzaju. Wspólne oglądanie dostarczy rodzicom niezapomnianych emocji, a video zostanie na pamiątkę. Wiem, że takich filmów powstaje już coraz więcej i nasuwa się pytanie, czy to wciąż jest oryginalny pomysł na podziękowania rodzicom. Ale istnieje mnóstwo sposobów, by wyrazić swoją wdzięczność obrazem.

Możecie nagrać profesjonalne podziękowania ze swoim filmowcem, ale możecie też stworzyć filmik sami, co będzie już wartością dodaną w oczach rodziców i gości. Potrzebny Wam będzie tylko telefon, opcjonalnie mini statyw i prosty darmowy program do montażu. Pewnie obejrzeliście już milion takich podziękowań na youtubie i zastanawiacie się jak to zrobić inaczej oraz co wymyślić zamiast karteczek z napisami.

Pomysły na filmik dla rodziców – co zamiast karteczek?

  • Możecie wywołać  zdjęcia z dzieciństwa w formie polaroidów (lub zrobić nowe, przedstawiające jakąś scenkę)  i na każdym z nich – na dolnym białym pasku- napisać za co dziękujecie. Zdjęcia pokażcie w filmie, a potem wręczcie rodzicom w ładnych pudełeczkach.
  • Możecie nagrać śmieszne scenki, nawiązujące do Waszego dzieciństwa i umieścić przy nich estetyczne podpisy w programie do montażu.
  • Zamiast napisów, możecie nagrać ścieżkę dźwiękową i powiedzieć coś, na co na żywo trudno Wam się zdobyć.
  • „Ścieżkę dźwiękową” możecie mówić na żywo przez mikrofony. Rozpiszcie narrację do swojego filmu w ciekawej formie, na przykład  zabawnego opowiadania, bajki lub rymowanego wierszyka! Nie zapomnijcie zrobić kilku prób 🙂
  • Możecie też stworzyć prostą prezentację ze zdjęć rodzinnych, dodać osobne slajdy z napisami, muzykę i gotowe.
  • Zamiast pokazywania napisów na kartkach, możecie nagrać moment pisania odręcznie, na przykład listu. Z każdą odsłoną pokazywaną przez kamerę, piszecie ten sam list, ale dopisujecie do niego kolejną rzecz, za którą dziękujecie- aż zapiszecie całą kartkę.

Jak my to zrobiliśmy?

My zdecydowaliśmy się nagrać i zmontować proste video samodzielnie. Przepletliśmy odpowiednio dobrane zdjęcia z dzieciństwa i dorosłości śmiesznymi scenkami i w ten sposób zobrazowaliśmy za co dziękujemy rodzicom. Poprzedziliśmy je ładnymi planszami z podpisami, które przygotowaliśmy w internetowym edytorze canva. Choć wybraliśmy zabawny ton filmu i wesołą muzykę, nie zabrakło łez (dużo łez!) wzruszenia.

 

Film ślubny rodziców

A może podejść do tego z innej strony? To by była dopiero niespodzianka, gdybyście z filmów ślubnych swoich rodziców wybrali fragmenty, montując je we wzruszającą, piękną całość. To samo możecie zrobić z ich zdjęć z okresu narzeczeństwa, ślubu i wesela oraz Waszych narodzin. Myślę, że taki film mówi więcej niż słowa na temat wzoru do naśladowania, a przy okazji przywołuje szczególne wspomnienia 🙂

Przemówienie

W amerykańskich filmach świadkowie ślubu i ojcowie  wznoszą toast za nowożeńców podczas przyjęcia. U nas przemawianie nie za bardzo się przyjęło i nie jesteśmy w tym wprawieni. A szkoda! Może Wy zrobicie inaczej i przygotujecie piękną mowę do Waszych rodziców? Nie musicie mówić z pamięci, przygotujcie sobie ładną ściągę. Możecie po prostu odczytać krótki fragment dłuższego listu, który potem wręczycie rodzicom do przeczytania po przyjęciu. To będzie znaczyło bardzo wiele dla Waszych rodziców. Nie zapomnijcie wznieść za nich toastu!

Niepowtarzalne wspólne zdjęcie

Wspólnych zdjęć na pewno macie wiele, ale ślubne niech będzie wyjątkowe. Wymyślcie super koncepcję i zaaranżujcie niepowtarzalną pamiątkową fotę. Może wręczycie gościom zimne ognie, którymi Was otoczą, tworząc magiczną scenerię? Może zabawnie zapozujecie? Może Wasi rodzice będą trzymać swoje zdjęcia ślubne? Albo oprawią Was w ramę obrazu, którą będą trzymać? Albo niech goście trzymają ramę, a wy wszyscy w niej zapozujcie! Niech to nie będzie kolejne takie samo zdjęcie- zróbcie z tego angażujące przedsięwzięcie. Potem wywołacie je na przykład na płótnie i wręczycie jako obraz.

Pokaz fajerwerków

Podziękowania z rozmachem? Fajerwerki z oprawą muzyczną na pewno wzbudzą efekt wow! Moja siostra cioteczna na swoim weselu wpadła na ten pomysł i bardzo mi się spodobał. Taka niespodzianka z dedykacją specjalnie dla rodziców na pewno pozostanie na długo w ich pamięci, a przy okazji dostarczy wszystkim gościom pozytywnych wrażeń. Nie zapomnijcie powiedzieć o tej atrakcji fotografowi, aby przygotował odpowiedni obiektyw i zrobił Wam piękne pamiątkowe zdjęcie!

Sprawdźcie tutaj regulacje prawne na temat stref wymagających pisania wniosku o pozwolenie: prawo.sejm.gov.pl  lub podpytajcie co na ten temat wie firma zajmująca się pokazami świetlnymi.

Puszczanie lampionów

Wspólne zapalanie lampionów z rodzicami i wypuszczanie ich do nieba może być dla nich naprawdę przemiłym momentem. Najlepszy efekt osiągniecie oczywiście, jeśli wszyscy goście będą uczestniczyć w tej zabawie, natomiast niesie to zbyt duże ryzyko pożaru. Ale nie martwcie się – dwa wspólnie zapalone lampiony niosą za sobą symboliczne znaczenie.  Alternatywnym pomysłem nie wymagającym użycia ognia jest wypuszczenie ledowych balonów. Jednak i tu, gdy chcemy wypuścić ich masową ilość, nie ominie nas pisanie wniosków do Lasów Państwowych, Straży Pożarnej i Żeglugi Powietrznej.

Występ live

Jeśli macie talenty, pokażcie je na żywo. Usadźcie rodziców na honorowym miejscu, zagrajcie na instrumencie, zaśpiewajcie lub zróbcie pokaz taneczny. Nie macie talentu? Też dobrze! Zróbcie show taneczne -zatrudnijcie do pomocy przyjaciół, przebierzcie się w stroje , wytańczcie zabawną niespodziankę lub zróbcie mini playback show 🙂


Który pomysł wydaje Wam się najciekawszy?  A może Wy również macie jakieś ciekawe macie pomysły na podziękowania rodzicom w innym stylu? 

Jeśli wpis okazał się dla Was przydatny lub inspirujący, proszę, zostawcie komentarz. To będzie dla mnie duża motywacja do dalszego pisania.

Instagram: @monmariage_rustique

 

4 myśli na temat “7 oryginalnych pomysłów na podziękowanie rodzicom – zamiast tańca

  1. Hej, super pomysł z filmikiem ze zdjęciami jak z polaroida! Właśnie szukam inspiracji na taki filmik i pewnie go wykorzystam 🙂 mam jeszcze pytanie, czy nie miałabyś nic przeciwko żeby udostępnić swój film z podziękowaniem jako inspirację?

Dodaj komentarz