Wybór fotografa na wesele

Wybór fotografa z portfolio trafiającym w nasz gust nie jest najtrudniejszym zadaniem, ale nie jest też wyborem zerojedynkowym. Do tego schody zaczynają się, gdy wczytujemy się w ofertę, a budżet mamy nieco ograniczony. Sprawdź więc o co zapytać i pobierz mini planner 🙂

Od portfolio do decyzji

Wybór fotografa wydaje się dość prosty, ale w praktyce okazuje się nieraz stresujący. Po pierwsze, styl zdjęć musi podobać się zarówno narzeczonej jak i narzeczonemu. Pamiętajcie przy tym, że wybieracie fotografa na podstawie jego portfolio i nie będziecie potem mogli zażyczyć sobie, by zdjęcia były jednak w zupełnie w innym klimacie. Trudnością czasem może okazać się niewystarczająca próbka zdjęć na stronie. W takim wypadku można zawsze poprosić o dostęp do dodatkowych materiałów. Szczególnie, jeśli na stronie są jedynie zdjęcia z pleneru. A przecież zdjęcia ze ślubu i z wesela, jako że ich się nie powtórzy, są najważniejsze – a także trudniejsze do wykonania. Aby uniknąć rozczarowania, podejmujcie decyzję przyglądając się zarówno zdjęciom z sesji, jak i z imprezy.

A jeśli podobają Wam się zdjęcia ślubne, które Wasi znajomi wrzucają na fejsa, zapytajcie ich najpierw, jak im się współpracowało z fotografem. Może się okazać, że jest to osoba generująca problemy lub styl pracy fotografa po prostu nie będzie Wam odpowiadał.

Wybierzcie najkorzystniej

Kolejne punkty są oczywiste. Wybrany fotograf musi mieć wolny termin, a do tego musi się mieścić w Waszym budżecie.

O ile budżet jest nieograniczony, macie naprawdę duży wybór. Wtedy możecie pozwolić sobie na ściągnięcie nawet duetu fotografów i nawet z drugiego końca Polski. Cena usługi jest wtedy wyższa, dochodzą też koszty dojazdu i zwykle dwóch noclegów (przed i po weselu).

Z drugiej strony drożej wcale nie musi znaczyć lepiej. Pamiętajcie, że ceny podnoszą się z roku na rok, ale czy zawsze idą za tym kompetencje i talent? Nie.

Ale… zawsze, niezależnie od budżetu, warto wytypować kilku usługodawców, których praca najbardziej Wam się podoba i… jak zwykle, porównać za co płacicie.

Zapytajcie o: 

  • zakres i ramy godzinowe usługi (niektórzy pracują od 13:00 do 1:00, inni nawet do 21:00)
  • czy w cenie jest plener
  • ilość zdjęć ze ślubu i wesela
  • ilość zdjęć z pleneru
  • ilość odbitek
  • dodatki typu: album, ładny pendrive, fotoksiążka, pudełko
  • koszty dojazdu, czy potrzebny jest nocleg (jeśli z innej miejscowości)

To najważniejsze sprawy, które należy doprecyzować przed decyzją o fotografie. Kilka dodatkowych pytań znajdziesz w tabelce, którą  przygotowałam. Sami z takiej korzystaliśmy. Pomoże Wam czytelnie porównać wszystkie oferty i możliwości. Możesz ją wydrukować i wpiąć do swoich ślubnych notatek 🙂 >do pobrania tutaj<

I jeszcze raz portfolio

A co jeśli zdjęcia jednego z fotografów tak Cię zauroczyły, że mimo mniej korzystnej oferty, nawet po przespaniu się z decyzją, wciąż robi Ci się smutno na myśl, że miałby nie zostać Waszym fotografem? To oczywiste, że musicie go wybrać! O ile narzeczony się zgodzi 😉 Zdjęcia to pamiątka na całe życie. To bardzo ważna część wydatków weselnych.

 

PS!  Nie tylko Ty wybierasz 🙂 Nie zdziw się, jeśli fotograf zapyta Cię o zamysł i styl Waszego wesela. Wielu dobrych fotografów wybiera sobie zlecenia pod własny gust, aby zdjęcia robić z największą przyjemnością i pochwalić się nimi w portfolio.

 

Jedna myśl na temat “Wybór fotografa na wesele

Dodaj komentarz